Megállsz a Mekiben és kérsz párszáz forintért egy hamburgert ami kicsit sem hasonlít a reklámképekhez és valójában azt sem tudod pontosan, mi is van benne. Laza pár óra meló és már össze is hoztál egy olyan hambit otthon, ami eszméletlen jó és ráadásul tudod is hogy mit eszel és variálhatod kedved szerint.
Megboldogult lánykoromban voltak olyan hamburgerezők, ahol nem csak azt tudtad eldönteni, hogy sajttal, vagy sajt nélkül kéred a hambit hanem te rakhattad össze hogy mi is kerüljön rá. Így olyan ízkombinációt hozhattál létre amilyet csak akartál, a kukoricástól a gombáson át, a csalamádésig. Az otthoni pepecselésnek is van ennyi előnye, hiszen saját ízlésed szerint variálhatod a hozzávalókat. Na jó, nem épp annyi idő alatt, mintha csak megrendelnéd, de mindenképp megéri a konyhában töltött idő, ráadásul, kezd grillszezon lenni, úgyhogy a húst, vagy más hozzávalókat grillezheted is.
Amit én készítettem, abból igazán csak 2 összetevő az ami időigényes, a zsemle és a hagymalekvár, de az utóbbit akár napokkal előtte is el lehet készíteni, amivel azért jelentős idő spórolhatunk.
Kezdjük is a hagymalekvár receptjével:
2 nagy fej vöröshagyma
4-5 fej lila hagyma
1,5 dl vörösbor
1 ek vaj
2 ek virágméz
2 ek olívaolaj
3 ek balzsamecet
1 ek só
1/2 ek durvára őrölt rózsabors
ízlés szerint tehetünk bele kakukkfüvet is
A hagymákat megtisztítjuk majd félbe vágjuk és vékonyra szeleteljük. Ha már kellően megkönnyeztük az első lépést akkor egy edényben olívaolajon elkezdjük dinsztelni. Semmi só, semmi más csak a hagyma és az olaj. Ha most megsózzuk, akkor elveszíti az összes vizet, de mi most nem erre törekszünk. Eleinte igényli a törődést, kavargatni érdemes, amíg kissé meg nem puhul. Ilyenkor lehet nagyobb lángot adni neki, de ahogy elkezd puhulni, vissza kell venni a lendületből, fedőt rá és kb 50 percig nincs dolgunk vele, csak néha ránézni a lassú tűzön fortyogó hagymaszeletekre és néha megkeverni.
50 perc után jöhet a felturbózás. Most jönnek az ízfokozók, a só, a bors. Ha a sózást követően elfőtt a leve, akkor jöhet a balzsamecet és a bor. Amíg felforr mehet alatta nagyobb láng, aztán visszaveszünk a tempóból és még körülbelül harminc percet adunk neki hogy az ízek összeérjenek. Miután nagyrészt elfőtt a leve, mehet bele a méz. Na itt jön el a pillanat, amikor ismét nem hagyhatjuk magára a lekvárt, mert kevergetni kell, hogy ne égjen le. Ilyenkor még ízesíthetjük, mert kell még neki vagy 10-15 perc, hogy a méz után ismét besűrűsödjön. Ha ez megtörtént, kész is a brutálisan finom hagymalekvárunk, amit rakhatunk a hamburgerünkbe, de akár sült húsokhoz, grillételekhez, de én pl imádom a kacsazsíros kenyérre kenve is.
Jöhet a buci. Többféle recept közül én most ezt választottam:
750 g liszt
1 tk só
70 g ukor
40 g friss élesztő
1 tojás
50 g puha vaj
450 g natúr joghurt
1 tojás a kenéshez
2 ek szezámmag a tetejére
Mindent bele egy tálba én Nagyi Titka kelt tészta, sima és kenyérliszt keverékét használtam, majd addig gyúrjuk, amíg fényes tésztát nem kapunk, ami elválik az edény falától. És most jön a könnyebb része, huzatmentes helyen egy órát kelesztjük. Ha már szépen duplájára kelt akkor átgyúrjuk, majd eldöntjük, hogy hány darab bucit akarunk belőle készíteni. 10 nagyobbat, vagy 16 kisebbet. Ennek megfelelően eldaraboljuk a tésztát, majd zsemléket formálunk belőlük, és amíg a sütőt 180 fokra előmelegítjük, hagyjuk pihenni a bucikat. Megkenjük a kissé felvert tojással, szezámmagot szórunk a tetejére. Ha sima gázsütőnk van, akkor érdemes egy nagyobb tepsiben vizet rakni legalulra, hogy a gőz segítsen a sütésnél. 180 fokon kb 15 per alatt megsül.
Amíg kel a buci, addig elkészítjük a hamburgerhúst:
fél kiló darál sertéshús
fél kiló darált marhahús
1 ek worchester szósz
egy fej apróra vágott hagyma (én aprítógéppel készítettem)
só, bors, petrezselyem
Összegyúrjuk és kisütjük.
Házi majonéz:
1 tojás
1/2 tk mustár
pár csepp citromlé
250 ml napraorgó olaj
1,5 ek jéghideg víz
1 kk só
snidling
Eredetileg a majonézzel nagyon óvatosan kell bánni apránként csorgatni az olajat a tojáshoz. Én a snidling kivételével az egészet beleraktam a turmix poharába és pár pillanat alatt összeturmixoltam. Ezután hozzádobtam a durvára vágott snidlinget és egy pillanatra ismét a turmixé volt a főszerep.
Ha ezzel is megvagyunk, akkor hozzáláthatunk a paradicsom, az uborka felszeleteléséhez lereszelhetjük a sajtot.
Ha elkészült a bucink, megsült a húsunk, akkor már csak össze kell állítanunk a saját hamburgerünket. Tehetünk bele akár csalamádét, hogy igazán retró érzésünk legyen, de akár gombát, majonézes kukoricát, savanyított hagymát, grillezett sajtot, mozzarellát, szóval csak a képzeletünk és az ízlésünk szab határt a saját hamburgerünk összeállításának.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: