Adott egy ártatlan nő, egy agglegény, egy anya, egy ezredes, egy fogadás és mi marad a történet végén? Egy roncs nő.
A Csokonai Színház stúdiójában megy az unferlédi, Zalán Tibor darabja. Ha a My Fair Lady történetét ismered, akkor ezt a darabot is látnod kell. Azaz nem csak akkor.
Tulajdonképpen egy fordított My Fair Lady, ott a kissé lepukkant virágáruslányból egy ragyogó nőt varázsolnak. Itt egy ártatlan lányból egy drogos kurvát. Az egyik mese, a másik pedig a kitalált, túlzó karakterek mellett is valóságosan csontig hatol.
Tulajdonképp rengeteg nővel megtörténik, hogy egy férfi hatására, ha nem is a napi fehér porért reszkető utcalány lesz, de megnyomorodik egy kapcsolatban. Mindent a szerelemért, mindent a szeretett férfiért, aki letöri a nő önbizalmát, leépíti a nő kapcsolatait, elveszi az önállóságát. Függővé teszi. Ezt nem csak pofonokkal, hanem verbális erőszakkal is el lehet érni. Ha egy nő állandóan azt hallja, hogy semmi vagy, hogy szar vagy, senki vagy, rossz vagy, nem tudsz semmit, nem értesz semmihez, kövér vagy, sovány vagy, hogy szégyellni való vagy, akkor azt a nő elhiszi, beépíti a jellemébe, azonosul ezekkel a mondatokkal, mert hát ugye, a szeretett férfi ezt sulykolja belé. Eleinte észre sem lehet venni, ezeket az apró bántalmazásokat, nem hagynak kék-zöld foltokat, csak egy poénosnak szánt beszólás, csak egy kis odamondogatás.
A darab végigvisz bennünket ezen az úton. A családi kapcsolatok leépítésén, a csak egy cigit, a ha szeretsz, akkor csináljuk hármasban, ha szeretsz, akkor kedves leszel a barátaimmal is, ha szeretsz…. Vajon hány nő sétál bele ebbe a ha szeretsz akkor megteszed kezdetű érzelmi zsarolásba? Vajon miért leli örömét valaki abban, hogy irányítani, tönkretenni, leépíteni akar egy másik embert?
Egy barátnőmmel néztük meg a darabot, akinek két lánya van. Elhangzott tőle hogy hogy tudja megvédeni a lányait attól, hogy hasonló történjen velük? Fiús anyaként én a másik oldalról, hogy hogyan tudom úgy nevelni a fiaimat, hogy ne akarjanak tönkretenni másokat? A darabban megjelenő anya karaktere tippeket ad a fiának hogy hogyan is tudja tönkretenni a lányt, aktívan közreműködik a történetben.
Vajon a világ is efelé halad? Elgondolkodtató, hogy míg a My Fair Lady századeleji díszletében inkább felépítették a nőt, addig a mai korban játszódó darabban, már leépítik. „Meggyőződésem, hogy a mai világ egyértelműen a személyiség leépítését célozza meg. Hogyan lehetne aktuális ma az a történet, ahol a nép egyszerű lányából hercegnőt csinálnak derék konzervatív férfiak, merő passzióból, úgymint fogadásból. Ma kilóra árulják és adják az embert, én ezzel akartam szembesíteni a nézőt, ezt vagyok köteles megmutatni a színpadon” – fogalmazott Árkosi Árpád, a darab rendezője egy interjúban.
Hogy van-e katarzis? Van-e feloldozás, megoldás? Elindított gondolatok vannak.
Kép: Csokonai Színház facebook
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: