Különc Királylány

Te is tehetsz valamit, kezdjük el együtt!

Itt a tavasz, megújul a természet, amíg még van természet.

Elkezdtem a tavaszi nagytakarítást és most döbbentem rá úgy igazán, hogy nem vagyok hulladékmentes. Nagyon nem. Mivel a teljesen radikális változások nálam nem jöttek be, így arra gondoltam, apránként változtatok. Konyha, fürdőszoba, ruhák. Talán így sikerre viszem a projektet.

Ráakadtam két fantasztikus, fanatikus környezetvédőre, Nastasiára és Anettre, akik egy zero waste webshopot üzemeltetnek, tőlük kértem segítséget, hogy hogyan is induljak neki a nagy hulladékmentes projektnek.

Egyet tudtam, olyan “apró” lépéseket szeretnék megtenni, ami egy pici odafigyelést igényel és amolyan királylányosan kisujjból megcsinálható és nem a totális bűntudatra épít. Igen, szuper lenne, ha csettintésre minden megváltozna, de valljuk be őszintén, ez nem így megy. Na jó, van aki éjszaka megálmodja és reggel már abszolút hulladékmentes az otthona.

Kövezzetek meg érte, de azt tudom, hogy a totális nulla állapotát nem fogom elérni. Egyelőre nem tudom elképzelni, hogy wc papír helyett mosható törlőkendőt használjak, vagy pl egy óvszert újrahasznosítsak (bár a szerelmi életemet elnézve, ez mostanában amúgy is nulla). Sorolhatnám, hogy mitől lesz totális nulla a háztartási hulladék, írhatnék dörgedelmes intelmeket, ehelyett inkább változtassunk együtt. Aprókat.

Szerencsére egyre több kampány buzdít az odafigyelésre, arra, hogy igenis egy pici lépés is számít. Ilyen apró lépéseket teszünk meg mi most, nem túl tudományosan és inkább örömmel, mint rágörcsölve a dolgokra.

Kezdjük a konyhában, a vízzel. A víz kell az élethez. Pár hónapja már nem cipelek haza kartonszámra PET palackos vizeket, csapvíz, citromos víz, tea. Még élünk. Ráadásul nem szakad le a hátam és sokkal kevesebb lett a szemét.

Persze ez otthon szuper, de mi van, ha menni kell, suliba, munkába, vagy csak úgy a városba. Eddig nekem is a fél literes kis ásványvíz, üdítő volt a kezemben, a táskámban, de van ettől környezetvédőbb megoldás, mert ugye az az egy is számít.

Mit is kell tudnunk a víz és a műanyag kapcsolatáról?

A műanyagot a 19. század végén találták fel, 1950-től indult el a tömeggyártása. Azóta körülbelül 8,3 millió tonnát gyártottak belőle. Ebből a mennyiségből több mint 6,3 milliárd tonna hulladékként végezte, kevesebb mint 10 százaléka hasznosult  csak újra. Azt sem tudjuk, természetes úton milyen gyorsan bomlanak a műanyagok kis molekulákra; az optimisták szerint 450 év alatt, a pesszimisták szerint soha.

Kimutattak már a világ több pontjáról származó csapvizekből és műanyagpalackos ásványvizekből is a mikroműanyagot- mondja Nastasia. Magyarországon kevés területtől eltekintve, jó minőségű a csapvíz, mikrobiológiai professzorom is ezt mondta anno. Ahol nem olyan jó minőségű, van lehetőség beszerelt vízszűrő berendezésre, vízszűrő kancsókat lehet használni, ezek esetében még mindig sokkal jobban járunk azzal a kis szűrőnyi hulladékkal, mint a havi sok zsugornyi ásványvízzel.

A víz fontos számunkra, naponta több litert kell/kellene meginnunk, ahhoz, hogy a szervezetünk jól működjön. Persze ez otthon egyszerűbb, de ha kilépünk az ajtón, akkor is van olyan megoldás, ami környezettudatos. Ilyenek a kulacsok. Már nem csak a kirándulásokra tervezett darabok vannak, hanem rengeteg változata kapható. Van például olyan, amibe gyümölcsöt, zöldséget is tehetünk, ízesítőül.

Már nem csak a felnőttekre, hanem a gyerekekre, a babákra is gondolnak a palackgyártók. Az a briliáns a Pura márka rendszerében, hogy a szilikon fejek, kiegészítők minden kulacshoz/cumisüveghez passzolnak- meséli Nastasia. Teszem azt a gyerkőcnek vesznek egy 150 ml cumisüveget (már akinek szüksége van rá) utána ha a cumit lecseréli egy ilyen kis lapkára, máris kitűnő nasidoboz, csatni, savanyúságos dobozka lesz belőle (gyereknek, szülőnek egyaránt). Vagy egy 325 ml cumisüveg, vagy csőrös kulacs, után szintén egy sportkupakkal vagy zárófedéllel nagyobbaknak sportkulacs lehet, jógázáshoz, sportoláshoz.
Egy szó mint száz, igazán hulladékszegény alternatíva, mert nemcsak kiváltod a műanyag palackokat vele, tényleg tartós és végigkíséri a család életét.

És van ilyen Re Fill pontos rendszer – országosan mutatja, kik csatlakoztak a Töltsd újra a kulacsod kampányhoz, az ember lánya jár kel az országban, a városban és betérhet akármelyik itt megadott pontra újratölteni a kulacsát (persze valószínűleg a legtöbb helyen adnak e nélkül is, akár szerepel itt akár nem, csak nem nagyon szeretünk kérni, ha nem érzünk rá jogalapot). Mondjuk főleg Budapest van feltérképezve, még eddig nem is tűnt fel, hogy Debreceni vendéglátóhelyek nem élnek ezzel a lehetőséggel.

 

Lelőhelyek

Palackok: https://julka.hu/

Víztisztító berendezés: Varga Imre, N21Varga@gmail.com

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!