Adj’ Isten Szatmárban!

Két kamaszfiúval mindig próbálok olyan programokat keresni, amik; a: őket is érdeklik, b: pénztárcabarát. Így akadtam a SzamosFesztre, ami 500 forintos belépővel  kínál remek programokat, ráadásul számomra időutazás is, hisz szüleim egy-két faluval arrébb születtek.

  

Én évekig nem is debreceninek vallottam magam, hanem szatmárinak. Nálunk paradicsomosan, édeskáposztából készül a töltöttkáposzta, amit a pulyák is imádnak. 

Cégánydányád immáron hetedik alkalommal szervezi meg egyik legnagyobb eseményét. A hagyományokra épülő két napos fesztivál a népzene, néptánc, s a szatmári tradíciók mellett a vidéki élet hagyományos értékeit is megmutatja  az érdeklődőknek.

Hallottál már erről a faluról? És hol is van? 

A Szatmári-síkságon Fehérgyarmattól kb. 10 km-re délkeleti irányban található a Szamos partján.

Ha azt hinnénk, itt csak a magyar népmesék madara repked néha, tilinkózik, de semmi más látnivaló nincs, hatalmasat tévedünk. Oké, nem Párizs, vagy London, nem egy nyüzsgő főváros, de akadnak itt érdekességek, a városi embernek szokatlan csenden, a Szamos partján kívül is. 

Cégénydányádi park a 19. században épült, a reformkor idején, angol minta szerinti tájképi kertként, a Szamost kísérő puha- és keményfa állományú ligeterdők helyén, részben megőrizve az eredeti faállományt.

Szamos mellett elterülő parkot a környék ősi birtokosai, az egymással rokon Kende és Kölcsey családok alakították ki a két egymás mellett fekvő és később összeépült településen, Czégényen és Dányádon.

Az egykor 100 holdas parkot még Kende Zsigmond alapította a Szamos melletti ligeterdők (tölgy, bükk, szil, nyárfa) anyagának felhasználásával, a kor divatját követve, angol minta alapján.

Azonban az igazi különlegesség a kastély mögött található: egy közel 160 éves, 25 méter magas, hatalmas lombkoronájú közönséges platán uralja a tisztást. A közel 7 méter átmérőjű fa három törzse fonódik egybe, hosszan kinyúló ágait rudakkal támasztották alá, így védve a leszakadástól. Az óriás platán azonban nem egyedüli itt 690 cm törzsátmérőjével. Rajta kívül még van itt egy 534 cm, egy 449 cm, és egy 487 cm törzsátmérőjű példány is.

A platánoktól kissé távolabb áll egy 180–190 cm körátmérőjű 12 m magas tiszafa. Rajtuk kívül, a parkban több termetes, öreg fa is található.

Igazi felbolydulás lesz a június 30.-július 01. hétvégén. Aki szereti a népzenét, a táncot, a gasztronómiát, a túrázást, a lovas, gyermek és családi programokat, azoknak ezen a hétvégén Cégénydányádon a helyük. 

A Szamosfeszten fellép Anna and the Barbies,  A Nyughatatlan, „Ezüstbojtár” zenés játék (PG csoport), Muzsikás együttes, Ölveti Blues Band, The Minds zenekar, Szatmár Néptáncegyüttes, Kokas Banda, Hollóének Hungarica. A gyermekprogramok közül: Kuckó Művésztanya, Bartha Tóni Bábszínház, Kádár Ferkó Fotószínháza, Történelmi Bajvívó Egyesület, sólyomreptetés, népi játszóudvar. A kiváló fellépők mellett bárki megkóstolhatja a finom malacsülteket, a helyben előállított udvari ételeket, a híres szatmári szilvapálinkát, a Pulya, illetve Koca csokit, a hagyományos Csíki sört is. De nem csak az ízeké a főszerep, hanem a térség épített örökségét is megismerhetik azok, akik bekapcsolódnak a fesztivál egyéb programjaiba, a lovas-szekér- és kerékpár-túrába, amely a folyó menti töltésen, idilli hangulatban, a természet apró csodáit felfedezve vezeti körbe a vállalkozó kedvű vendégeket Szatmár természeti paradicsomában. A nagyszerű túrázási lehetőségek mellett a táj szépségeit, az érintett települések nevezetességeit, templomait is megcsodálhatják, köztük a gyügyei Európa Nostra-díjas középkori templomot, a Kende Kúriát, a cégénydányádi református templomot. 

Irány haza. Évekig, miután már beköltöztek Debrecenbe, a szüleim még mindig hazajártak a szatmári falucskákba. Most itt az ideje, hogy a fiaimnak is megmutassam ezt a régiót.   

Tovább a blogra »